Wyrównanie szans – infrastruktura dla niepełnosprawnych

Posted on 18/09/2017 7:19am

Z pewnością wszyscy znamy fraszkę Jana Kochanowskiego traktującą o zdrowiu: że to największy skarb, który trzeba ogromnie szanować, a jaki tak ostatecznie cenimy dopiero wówczas, kiedy nam go zabraknie. Zdrowie to dla każdego z nas sprawa niezwykle istotna, niezależnie od tego, czy żył w renesansie czy w XXI wieku. Robimy co się da, aby zagwarantować sobie doskonałe zdrowie, chodzimy do specjalistów, zażywamy suplementy, czasem to nie wystarcza – czasem nie mamy jakiegokolwiek wpływu na zdrowie. Po prostu rodzimy się z takim a nie innym stanem zdrowia, jaki mimo naszych najlepszych chęci praktycznie wcale nie może ulec zmianie na lepsze. Zdarza się tak w przypadku wszelkiego typu niepełnosprawności.

tableau - uchwyt
Author: Cersanit
Source: Lazienkaplus.pl
Niepełnosprawność to nie choroba – to, że ktoś rodzi się pozbawiony ręki nie robi z niego kogoś gorszego. O tym trzeba mówić jak najczęściej, bowiem wiele ludzi, w tym również z niepełnosprawnościami wydaje się o tym nie pamiętać. Takie osoby mają prawo całkowicie zwyczajnie funkcjonować, jedynie wymagają one właściwego dostosowania swojego środowiska życia do swoich indywidualnych oczekiwań, tak, by mogły żyć samodzielniej. Przykładami takiego dostosowania przestrzeni czy to w domach czy miejscach publicznych są specjalistyczne uchwyty dla niepełnosprawnych. Wydaje się, że najczęściej można znaleźć je w toaletach. Dlaczego są one tak istotne? Dzięki nim osoby o niepełnej sprawności mają możliwość same zadbać o swoją toaletę, odświeżyć się, załatwić, dokonać każdego rodzaju zabiegi pielęgnujące. To bardzo istotne, ta samodzielność w trakcie odbywania tak intymnych czynności. Uchwyty dla osób niepełnosprawnych sprzedawane są w bardzo bogatym asortymencie, dzięki czemu można idealnie dopasować je do niepowtarzalnych potrzeb każdej z osób niepełnosprawnych.

Jednak uchwyty dla niepełnosprawnych to tylko nieliczne z ogromnej liczby ułatwień, jakie można wyszukać w specjalistycznych hurtowniach – czasami w ich asortymencie jest także dostawa jak również montowanie platform dostosowanych do potrzeb osób niecieszących się pełną sprawnością; specjalistyczne podjazdy, nowoczesne wózki oraz samo poruszające się pojazdy. Trzeba troszczyć się o to, aby niepełnosprawni nie zostali wykluczani z życia poprzez bariery architektoniczne (informacje dodatkowe pod linkiem).