Książ jako jeden z bardzo ciekawych atrakcji okolic Wałbrzycha

Posted on 28/12/2017 9:19am

Książański Park Krajobrazowy to obszar nadzwyczaj atrakcyjny krajoznawczo i kulturowo. Z wyjątkiem Zamku Książ, są tutaj również romantyczne rumowiska Stary Książ, także pozostałości budynków z czasu II Wojny Światowej. Specjalnym atutem jest występowanie bardzo cennych form roślinności i zwierzaków.

Książ to jedna z wielu atrakcji, które proponuje wałbrzych zamek książ jest na trzecim miejscu pod względem kubatury, po Malborku i Wawelu, zamczyskiem w kraju. Położony na znacznym kamienistym urwisku, z trzech stron otoczony wąwozem, przeważa majestatycznie nad całą okolicą, a na zwiedzających go zawsze robi cudowne doznanie. Teraz na zamku swoją siedzibę posiadają muzeum, restauracja (zobacz restauracja P2), hotel, oraz świetnie wyposażony sklepik z pamiątkami. Pomimo dużego latem ruchu turystycznego obiekt przygotowany jest do przyjmowania sporej ilości samochodów, jeździ tutaj także komunikacja miejska z Wałbrzycha. Piękna brama z lwami wita odwiedzających Książański Park Krajobrazowy. Stąd do samego zamku prowadzi oznaczony szlak.

wakacje - panorama
Author: Michal Goszczynski
Source: http://www.flickr.com
Istnieją trzy możliwości zwiedzania zamczyska. Główną jest Trasa Maksymiliana z przewodnikiem. Podstawowa droga wiodąca przez sale barokowe, w tym piękną Salę Maksymiliana. Korytarz pałacowy wiedzie do tajemniczej "skałki szczęścia", skąd Czarnymi Schodami, poprzez karczmę rycerską przechodzi się na zamkowe tarasy pełne uroczych zakamarków, fontann i rzeźb. Potem droga prowadzi przez winnicę na Dziedziniec Honorowy. Drugą opcją jest Szlak Śladami Sekretów II wojny światowej. Trasa wzbogacona o opowieść przebudowy zamku która jest częścią programu pod nazwą Riese. Rozpoczyna się od przejścia skrzydłem barokowym zamku. Dalej ciągnie do części gotyckiej, w największym stopniu zniszczonej w okresie trwania wojny. Widzimy tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia, podpory z cegły. Kolejna możliwość to zwiedzanie osobiste bez przewodnika trasą podobną do Trasy Maksymiliana.
Bardzo ważna po mozołach zwiedzania jest baza hotelowa. hotel wałbrzych to miejsce, w jakim jest możliwość odpoczywać.

Harmonia z jaką łączy się wygoda hoteli z nowościami technologicznymi gwarantuje jakość usług na najwyższym poziomie.